SlideStiri

Nominalizarile Oscar 2010

Academia Americana de Film a anuntat nominalizatii la OSCAR 2010. Ceremonia de decernare a premiilor Oscar 2010 va avea loc pe 7 martie, la Kodak Theatre, in Los Angeles.

Din nou „Avatar„  se afla in capul listei.
Lista nominalizarilor la premiile Oscar 2010:

Cel mai bun film

Avatar

Up in the Air

The Blind Side

An Education

The Hurt Locker

Inglorious Basterds

Precious

A Serious Man

Up

Up in the Air

Cel mai bun regizor

James Cameron

Kathryn Bigelow

Quentin Tarantino

Lee Daniels

Jason Reitman

Cel mai bun actor in rol principal

Jeff Bridges “Crazy Heart”

George Clooney “Up in the Air”

Colin Firth “A Single Man”

Morgan Freeman “Invictus”

Jeremy Renner “The Hurt Locker”

Cea mai buna actrita in rol principal

Sandra Bullock “The Blind Side”
Helen Mirren “The Last Station”

Carey Mulligan “An Education”

Gabourey Sidibe “Precious: Based on the Novel ‘Push’ By Sapphire”

Meryl Streep “Julie & Julia.”

Cel mai bun actor in rol secundar

Matt Damon “Invictus”

Woody Harrelson “The Messenger”

Christopher Plummer “The Last Station”

Stanley Tucci “The Lovely Bones”

Christopher Waltz “Inglourious Basterds”

Cea mai buna actrita în rol secundar

Penelope Cruz “Nine”

Vera Farmiga “Up in the Air”

Maggie Gyllenhaal ” Crazy Heart”

Anna Kendrick “Up in the Air”

Mo’Nique “Precious”

Cea mai buna animatie

Coraline

Fantastic Mr Fox

The Princess and the Frog

The Secret of Kells

Up

Cel mai bun scenariu original

The Hurt Locker – Mark Boal

Inglourious Basterds – Quentin Tarantino

The Messenger – Oren Moverman, Alessandro Camon

A Serious Man – Joel Coen, Ethan Coen

Up – Bob Peterson, Pete Docter

Cel mai bun scenariu adaptat

District 9 – Neil Blomkamp si Terri Tatchell

An Education – Nick Hornby

In the Loop – Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche

Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire – Geoffrey Fletcher

Up in the Air – Jason Reitman si Sheldon Turner

Cea mai buna imagine:

Avatar – Mauro Fiore

Das weisse Band – Eine deutsche Kindergeschichte – Christian Berger

Harry Potter and the Half-Blood Prince – Bruno Delbonnel

The Hurt Locker – Barry Ackroyd

Inglourious Basterds – Robert Richardson

Cel mai bun montaj:
Avatar – Stephen E. Rivkin, John Refoua, James Cameron

District 9 – Julian Clarke

The Hurt Locker – Bob Murawski, Chris Innis

Inglourious Basterds – Sally Menke

Precious: Based on the Novel Push by Sapphire – Joe Klotz

Cea mai buna scenografie:

Avatar – Rick Carter, Robert Stromberg

The Imaginarium of Doctor Parnassus – Anastasia Masaro

Nine – John Myhre

Sherlock Holmes – Sarah Greenwood

The Young Victoria – Patrice Vermette

Cele mai bune costume:

Bright Star – Janet Patterson

Coco avant Chanel – Catherine Leterrier

The Imaginarium of Doctor Parnassus – Monique Prudhomme

Nine – Colleen Atwood

The Young Victoria – Sandy Powell

Cel mai bun machiaj:

Il divo

Star Trek

The Young Victoria

Cele mai bune efecte speciale:

Avatar

District 9

Star Trek

Cel mai bun film documentar

Burma VJ

The Cove

Food, Inc.

The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers

Which Way Home

Cel mai bun documentar – scurt metraj

China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province

The Last Campaign of Governor Booth Gardner

The Last Truck: Closing of a GM Plant

Królik po berlinsku

Music by Prudence

Cel mai bun scurt metraj de animatie

“French Roast”- Fabrice O. Joubert

“Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty” – Nicky Phelan and Darragh O’Connell

“The Lady and the Reaper – Javier Recio Gracia

“Logorama” – Nicolas Schmerkin

“A Matter of Loaf and Death” – Nick Park

Cel mai bun scurt metraj

“The Door” – Juanita Wilson si James Flynn

“Instead of Abracadabra” – Patrik Eklund and Mathias Fjellstr�m

“Kavi” – Gregg Helvey

“Miracle Fish” – Luke Doolan and Drew Bailey

“The New Tenants” – Joachim Back si Tivi Magnusson

Cel mai bun film strain

Ajami – Israel

El secreto de sus ojos – Argentina

The Milk of Sorrow – Peru

Un Prophete – Franta

The White Ribbon – Germania

Cea mai buna coloana sonora

Avatar James Horner

Fantastic Mr. Fox Alexandre Desplat

The Hurt Locker Marco Beltrami si Buck Sanders

Sherlock Holmes – Hans Zimmer

Up – Michael Giacchino

Cea mai buna melodie originala

“Almost There” din “The Princess and the Frog” muzica si versuri: Randy Newman

“Down in New Orleans” din “The Princess and the Frog” muzica si versuri: Randy Newman

“Loin de Paname” from “Paris 36″ muzica: Reinhardt Wagner, versuri: Frank Thomas

“Take It All” din “Nine” muzica si versuri: Maury Yeston

“The Weary Kind din “Crazy Heart” muzica si versuri: Ryan Bingham si T Bone Burnett

Cel mai bun mixaj sonor

“Avatar” Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson si Tony Johnson

“The Hurt Locker” – Paul N.J. Ottosson si Ray Beckett

“Inglourious Basterds” – Michael Minkler, Tony Lamberti si Mark Ulano

“Star Trek” – Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin

“Transformers: Revenge of the Fallen” – Greg P. Russell, Gary Summers si Geoffrey Patterson

Cel mai bun montaj sonor

“Avatar” – Christopher Boyes si Gwendolyn Yates Whittle

“The Hurt Locker” – Paul N.J. Ottosson

“Inglourious Basterds” – Wylie Stateman

“Star Trek” – Mark Stoeckinger and Alan Rankin

“Up” – Michael Silvers and Tom Myers

Tags

Related Articles

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Check Also
Close
Back to top button
Close